10 tipov, ako ušetriť peniaze za vykurovanie v zime

Zima sa blíži a sa musíme počas nadchádzajúcich mesiacov zaoberať zvýšenými účtami za energie. Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste zefektívnili spotrebu plynu alebo elektrického tepla vo vašej domácnosti. Hoci ceny zemného plynu nemôžete ovplyvniť, môžete zlepšiť spôsob, akým si vaša domácnosť udržiava teplo a ako ho využívate. Oslovili sme profesionálov v oblasti energetiky a domácnosti, aby nám poskytli svoje odborné tipy – od väčších investícií až po jednoduché výmeny – ako ušetriť na stále obávaných účtoch za vykurovanie v polovici zimy.

Servisujte svoje spotrebiče

Niekedy musíte míňať, aby ste ušetrili. Aspoň tak to môže byť v prípade, keď sa snažíte znížiť svoj účet za vykurovanie. Je vhodné zaplatiť odborníkovi, aby každý rok skontroloval vašu pec.

Vyčistite svoj vykurovací systém

Ak generálna oprava nie je vo vašom rozpočte, oveľa lacnejšou, ale stále účinnou možnosťou je vyčistiť vykurovací systém vrátane potrubia a filtrov. Každý systém je iný, ale filtre sa musia pravidelne meniť, aby celý systém dobre fungoval. Tenšie filtre si vyžadujú sezónnu výmenu, ale väčšie systémy môžu vydržať šesť až deväť mesiacov bez výmeny. Novými filtrami veľa peňazí neušetríte, ale zvyčajne sa vám to vyplatí. Celkovo bude vaša jednotka pracovať efektívnejšie a v konečnom dôsledku vydrží dlhšie.

Využite slnko

Ďalším ekologickým riešením je prechod na solárny vykurovací systém. Počiatočné náklady na inštaláciu sú veľké, ale obyvatelia dlhodobo získavajú obrovské výhody vrátane daňových úľav. Nečakajte, kým celý systém zlyhá, aby ste mohli plánovať jeho výmenu.

Utesnite úniky vzduchu

Myslite na svoj dom ako na obálku a uistite sa, že ste utesnili všetky trhliny. Hľadajte prievan okolo potrubia, dverí, okien a elektrických a káblových zásuviek. Mnohé z týchto problémových oblastí môžu vyriešiť lacné blokátory prievanu a tesnenia zásuviek. Uistite sa, že aj pásky na oknách a dverách sú v dobrom stave. Keď je vonku chladno, tieto typy stavebných materiálov sa zmršťujú.

Uistite sa tiež, že celková izolácia vášho domu funguje dobre. Ak bol váš dom postavený pred rokom 1990, je pravdepodobnejšie, že bude potrebovať modernizáciu. Problém s izoláciou spoznáte, ak sa vám na streche rýchlo topí sneh a vytvára sa veľa ľadových krýh. Utesnenie týchto trhlín môže ušetriť v priemere 15 % nákladov na vykurovanie a chladenie.

Zakryte okná

Približne 30 % energie na vykurovanie domu sa stráca cez okná. Samozrejme, ak sú okná staré a zdeformované, budete si chcieť zaobstarať nové skôr, ako sa začne najhorší sneh a mrznúci dážď. V týchto dňoch môže objednanie a montáž okien trvať týždne a dokonca mesiace, takže teraz je ten správny čas začať.

Ak však ešte nie ste pripravení na výmenu, môžu vám pomôcť termálne závesy, ktoré vám pomôžu vydržať. Okenné závesy s dĺžkou po podlahu môžu zabrániť prenikaniu studeného vzduchu cez okná a môžu zastaviť únik tepla z interiéru. Zvyčajne majú dve až štyri vrstvy látky vrátane stredového panelu z izolačnej peny. Ak nechcete obetovať svetlo, vyskúšajte okenné fólie s nízkym E faktorom, ktoré účinne pridajú ďalšiu izolačnú vrstvu. Tieto tenké fólie pôsobia ako štít – blokujú teplo, ktoré sa snaží uniknúť cez okná, a odrážajú ho späť dovnútra.

Znížte termostat

Zníženie termostatu o niekoľko stupňov môže priniesť veľké úspory. Podľa ministerstva energetiky vám zníženie termostatu o 7 až 10 stupňov až na 8 hodín môže pomôcť ušetriť až 10 % z ročného účtu za energiu. Vykurovanie stlmte na najnižšiu únosnú úroveň aj v noci, keď ste v práci alebo na dovolenke. Na niektorých miestach ho však nechcete vypnúť úplne, pretože by mohlo dôjsť k zamrznutiu a prasknutiu potrubia.

Ak si chcete ušetriť starosti s neustálym nastavovaním teploty, môžete investovať do programovateľného alebo inteligentného termostatu, ktorý dokáže automaticky nastaviť teplotu podľa vašich potrieb.

Nájomcovia si dávajte pozor, že mnohé z energetických regulátorov vo vašej budove alebo dome môžu vyžadovať súhlas vášho prenajímateľa. V niektorých bytoch možno budete musieť spolupracovať s údržbou budovy, aby ste zistili, či sa vaša jednotka môže ovládať oddelene od ostatných. Ak si prenajímate samostatný dom, prediskutujte s majiteľom domu väčšie modernizácie skôr, ako sa dotknete čohokoľvek, čo by ovplyvnilo prívod vody, plynu a elektriny do domu.

Zatvorte svoj krb

Ak máte skutočný krb, nezabudnite zatvoriť dymovod a klapku, keď ho nepoužívate. Okrem toho, že pozývajú do vášho domova škodcov, umožňujú únik horúceho vzduchu a vnikanie studeného vzduchu. Môžete si tiež najať profesionála, ktorý zabezpečí, aby bol váš komín správne utesnený.

Používajte zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu vám môže pomôcť udržať teplo bez toho, aby sa vám tak dramaticky zvýšil účet za kúrenie. V lete sa snažíme dostať vlhkosť z nášho domu, pretože voda zadržiava teplo a v zime chceme urobiť pravý opak: dostať do vzduchu vlhkosť. Vlhký vzduch je pocitovo teplejší ako suchý, takže pri spustení zvlhčovača môžete mať termostat nastavený na nižšiu hodnotu. Spolu s účtom za vykurovanie sa tak zníži aj nepríjemná statická elektrina.

Strategicky otvárajte a zatvárajte žalúzie

Počas dňa otvárajte žalúzie alebo závesy, aby ste pomohli vpustiť slnečné svetlo a teplo. Nezabudnite však zatiahnuť žalúzie v noci, aby ste pomohli izolovať váš domov od chladnejšieho večerného vzduchu. Takéto nenápadné zmeny návykov môžu prispieť k zníženiu celkových nákladov na energie.

Nebráňte prúdeniu vzduchu

Uistite sa, že nemáte žiadny nábytok alebo predmety zakrývajúce radiátory alebo vetracie otvory. Zabezpečíte tak, že vzduch bude môcť ľahko prúdiť a teplo sa bude môcť šíriť po celej miestnosti. Uistite sa tiež, že radiátory a vetracie otvory sú čisté a bez nečistôt, aby ste zabezpečili ich plnú funkčnosť.

Návrat hore