Ako doma pestovať Bromélie

Bromélie pochádzajú najmä z centrálnej a Južnej Ameriky. Niektoré rastú v suchých púštnych podmienkach, zatiaľ čo iné žijú vo vlhkých tropických dažďových lesoch. Väčšina bromélií sú epifyty, čo znamená, že sa svojimi krátkymi drôtovými koreňmi prichytávajú na kmene a vetvy stromov, kde žijú z toho, čo môžu získať zo vzduchu a z mrvy. ktorá sa hromadí v štrbinách vetiev. Iné bromélie sú však terestriálne, teda rastú na zemi ako väčšina iných rastlín. 

Všetky bromélie sú bez kmeňa a majú ružicu listov, ktoré sú buď voľné, alebo zoradené tak tesne ku sebe, že sú schopné vytvárať rezervoár pre vodu, ktorú rastlina zadrží. Tento zvyk zadržiavať vodu je veľmi neobvyklý a iba málo iných rastlín znesie, aby ich rastový bod bol ponorený vo vode. Bromélie sú tiež schopné vychytávať vlhkosť zo vzduchu svojimi vodu absorbujúcimi šupinami (ktoré často vyzerajú ako hrubá múka alebo lupiny) na listoch.

 Kvetné hlavice bromélií sú často obdivuhodné, niekedy bizarné, niektoré sú podopreté oslnivo sfarbenými listeňmi pod kvetnými kalichmi. Vyskytujú sa vo všetkých tvaroch a rozmeroch: ako „paličky na bubon“, tvarované kopijovite či mečovite alebo rozvetvujúce sa na dlhých pevných lodyhách, inokedy bez stopiek, kvietkami vykukujúcimi tesne nad úrovňou vodnej hladiny hlboko v centrálnom miskovitom listovom rezervoári vody. Skutočné kvety žijú normálne iba krátko, no dekoratívne listene pretrvávajú dlhšie. Niektoré bromélie po odkvitnutí vyvárajú plody alebo bobule. Len čo ružica listov vytvorí hlavicu kvetov, začne odumierať. To môže byť veľmi pomalý proces. Okolo bázy rastlín sa tvoria odnože.

Kultivácia

Väčšine bromélií sa dobre darí v jasnom filtrovanom svetle a pri vyšších teplotách. Treba ich často zalievať a tým, ktoré vytvárajú miskovitý stred medzi listami, ho treba vyplniť vodou. Bromélie uprednostňujú voľne drénovatú zmes v kvetináči: na spodok dajte rašelinu, potom pridajte hrubú prsť, triesky kôry, perlit alebo štrk. Počas vegetačného obdobia bromélie pravidelne vyživujte. Predtým, ako odnože odčleníte od materskej rastliny, vždy ich nechajte rozvinúť sa do charakteristickej ružice, inak budú mať ťažkosti so zakorenením.  

Návrat hore