Prečo zariadiť byt v duchu škandinávskeho minimalizmu?

Škandinávsky minimalizmus sa vyznačuje jednoduchosťou a čistými líniami, preto je pri zariaďovaní nábytku v tomto štýle dôležité vybrať jednoduchý, ale praktický nábytok. Na zvýšenie jednoduchosti a prirodzenosti sa odporúča zvoliť nábytok svetlých farieb, ako je biela, sivá alebo prírodné drevo. Nábytok by mal mať jednoduché a rovné línie bez zbytočných ozdôb a dekorácií.

Tento štýl sa vyznačuje jednoduchosťou a prirodzenosťou a vychádza z presvedčenia, že menej je viac. Interiéry inšpirované týmto štýlom často využívajú jednoduché a rovné línie, svetlé farby a prírodné materiály, ako je drevo, kameň a sklo. Cieľom je vytvoriť útulný a príjemný priestor, ktorý pôsobí prirodzene a upokojujúco.

Použitie prírodných materiálov, ako je drevo, kameň a sklo, je typické pre škandinávsky minimalizmus, pretože tieto materiály zvyšujú prirodzenosť interiéru a prispievajú k jeho upokojujúcej atmosfére. Drevo je obzvlášť obľúbené vďaka svojej teplej a príjemnej povrchovej úprave a schopnosti prispieť k pocitu domova. Kameň a sklo sú vhodné na dodanie elegantného a sofistikovaného dojmu do interiéru. Okrem toho sú tieto materiály veľmi odolné a ľahko sa udržiavajú, takže sú praktické na každodenné použitie.

Napríklad v spálni môžete začať výberom bielych alebo svetlosivých stien a dreveného alebo béžového koberca. Potom môžete pridať niekoľko prírodných prvkov, napríklad drevené obloženie stien alebo drevený nábytok. Jednoduché a minimalistické línie sa hodia aj do spálne, preto sa môžete zamerať na nábytok s jednoduchými a rovnými líniami. Môžete tiež pridať niekoľko rastlín, ktoré dodajú miestnosti prirodzenú a upokojujúcu atmosféru. Keďže škandinávsky štýl sa vyznačuje prírodnými materiálmi, môžete si vybrať aj prírodné textílie, ako sú bavlnené obliečky a ručne tkané prikrývky.

Skandinávský design se vyznačuje především jednoduchostí, funkčností a přírodními materiály, což z něj dělá perfektní volbu pro lidi, kteří hledají uklidňující a příjemné prostředí. Skandinávský design je také velmi univerzální a snadno se přizpůsobí jakémukoli prostoru, takže je vhodný pro různé velikosti a typy bytů. Navíc severský styl bydlení je velmi populární a jeho prvky jsou snadno dostupné, takže je snadné ho zařídit ve vašem bytě. Zkrátka si zařídit byt ve skandinávském designu může být skvělou volbou pro lidi, kteří hledají jednoduché a přírodní prostředí pro svůj domov.

Škandinávsky dizajn, to nie je len Ikea

Spoločnosť Ikea pozná každý, ale nie je to len reťazec, ktorý stojí za rozmachom a popularitou severského dizajnu v bývaní. Je ťažké uviesť len jednu osobu, pretože severský štýl bývania je veľmi obľúbený a propaguje ho mnoho dizajnérov a architektov. Medzi najznámejších propagátorov severského štýlu bývania patria dánsky dizajnér Hans Wegner, švédska dizajnérka Greta Magnusson-Grossman a fínsky architekt Alvar Aalto. Všetci títo ľudia sú známi svojím prístupom k dizajnu inšpirovanému prírodou a jednoduchosťou.

Hans J. Wegner bol dánsky dizajnér a architekt, ktorý sa narodil v roku 1914 a zomrel v roku 2007. Bol považovaný za jedného z najvýznamnejších a najuznávanejších dizajnérov 20. storočia a bol známy svojím minimalistickým a prirodzeným prístupom k dizajnu. Wegner sa zameriaval predovšetkým na nábytok a navrhol mnoho ikonických kusov, ako napríklad stoličku Wishbone a stoličku Shell. Jeho tvorba bola inšpirovaná prírodou a tradičným dánskym dizajnom a mala veľký vplyv na rozvoj severského štýlu bývania.

Greta Magnusson-Grossmanová bola švédska dizajnérka a architektka, ktorá sa narodila v roku 1906 a zomrela v roku 1999. Bola známa svojím jednoduchým a funkčným prístupom k dizajnu, ktorý bol inšpirovaný škandinávskou prírodou a tradičnými švédskymi hodnotami. Magnussonová-Grossmanová navrhla mnoho ikonických kusov nábytku a bola známa experimentovaním s novými materiálmi a technológiami. Medzi jej najznámejšie diela patria lampy Grasshopper a otočné stoličky. Magnussonová-Grossmanová bola známa aj tým, že sa ako prvá žena stala členkou Amerického inštitútu architektov.

Alvar Aalto bol fínsky architekt a dizajnér, ktorý sa narodil v roku 1898 a zomrel v roku 1976. Bol považovaný za jedného z najvýznamnejších a najuznávanejších architektov 20. storočia a jeho dielo malo veľký vplyv na rozvoj severského štýlu bývania. Aalto sa zameriaval predovšetkým na budovy a navrhol mnoho ikonických stavieb, ako napríklad budovu fínskeho parlamentu a Múzeum moderného umenia v Helsinkách. Jeho diela boli inšpirované prírodou a miestnymi tradíciami a vyznačovali sa jednoduchými a priamymi líniami. Okrem architektúry sa Aalto venoval aj dizajnu nábytku a navrhol mnohé ikonické kúsky, napríklad stoličku Paimio a lampu A330S.

Minimalistický severský dizajn môže niekedy pripomínať legendárny nemecký štýl Bauhaus, pretože oba sú založené na podobných princípoch jednoduchosti a funkčnosti. Oba štýly sa zameriavajú na minimalizmus a priame línie a sú inšpirované prírodou a tradičnými materiálmi. Okrem toho oba štýly uprednostňujú praktické a používateľsky prívetivé dizajny, ktoré sú cenené pre svoju odolnosť a všestrannosť. Rozdiel medzi týmito dvoma štýlmi môže spočívať v tom, že severský dizajn je často inšpirovaný škandinávskou prírodou a kultúrou, zatiaľ čo štýl Bauhaus je inšpirovaný nemeckou kultúrou a umením.

Návrat hore